Wysyłka wiadomości do klientów bardzo często odbywa się zbiorczo. Niejednokrotnie istnieje potrzeba przekazania klientom takich samych lub bardzo podobnych informacji, jednak z koniecznością ich spersonalizowania. 

W takich sytuacjach niezbędny okazuje się mechanizm szablonów SMS, które pozwalają przygotować uniwersalną treść wiadomości z elementami personalizacji, które uzyskać można dzięki autotekstom. 

Szablony SMS dostępne są w dedykowanym module Wiadomości SMS -> Szablony. W programie dodanych jest kilka domyślnych szablonów, które możesz wykorzystywać podczas wysyłki. Możesz je modyfikować (opcja Popraw) lub tworzyć na ich podstawie własne szablony korzystając z opcji Powiel. Jeśli chcesz wprowadzić zupełnie nowy szablon (od podstaw) skorzystaj z opcji Dodaj


Dla przykładu pokażemy teraz jak zmodyfikować jeden z gotowych szablonów – Przypomnienie o terminie płatności, dodając do niego powitanie i podpis.  

Zaznacz szablon na liście i kliknij Popraw


W oknie Szablon SMS ustaw kursor na początku treści. W tym celu kliknij w pole tekstowe, przed pierwszym wyrazem. Korzystając z klawiatury wprowadź tekst „Dzień dobry.”. 


Teraz postaw kursor przed znakiem wykrzyknika na końcu treści i wciśnij spację. Następnie w obszarze autotekstów rozwiń gałąź Podmiot i kliknij dwukrotnie w pozycję Nazwa pełna. Spowoduje to wstawienie do treści autotekstu (sprofilowanego symbolu), który będzie automatycznie zamieniony na nazwę pobraną z danych Twojego podmiotu.  

Na koniec zapamiętaj zmiany w szablonie klikając przycisk Zapisz


Szablon został zmodyfikowany. Możesz teraz, za jego pomocą, przypomnieć swoim klientom o konieczności opłacenia dokumentów. 

Tak prezentuje się sms przypominający o terminie płatności, przed zmianą szablonu i po jego zmodyfikowaniu.